Начини за омекотяване на варовита вода

Творба на Клюна – цена 18 000 долара

Варовитата вода е почти невидим източник на проблеми, които често се забелязват чак когато се появят повреди или запушване в уреди и тръби а тогава вече е късно да направите правилен избор на филтър за вода.

Повишеното съдържание на минерали, като калций и магнезий влияят на твърдостта на водата. Количеството им зависи основно от природните особености в региона и източника на вода за водопровода. Местата с варовикови скали обичайно се характеризират с доста по-твърда вода – Плевен, Добрич, Ямбол, Хасково, Пловдив, Русе, Враца, Монтана, Козлодуй, Пазарджик и др.

Защо варовитата вода се счита за потенциален източник на проблеми за водопроводи и електроуреди използващи вода?

Рисковете, които предизвиква твърдата вода се дължат на разтворените минерали в нея и по-точно, кристализирането им в твърди вещества.

Котленият камък е сред най-често срещаните проблеми навсякъде, където се използва варовита вода – както в домакинствата, така и в индустрията и земеделието.

Образува се при кристализиране на разтворения варовик, когато водата от намокрената повърхност се изпари, както и при по-високи температури на средата. Котленият камък представлява варовик (вид скала). С времето белезникавите следи от прясно образувани отлагания се увеличават и натрупват и постепенно се превръщат в упорити твърди наслагвания, които запушват тръби и елементи, захабяват повърхности и т. н. Това налага използването на устройства за омекотяване на варовита вода, филтри за варовита вода или устройства за пречистване на котлен камък.

В среда с висока температура, като водата в бойлер, отлагането на котлен камък се случва още по-бързо и в по-големи количества. В бойлери и други уреди работещи с вода често се образува филм от варовик, който затруднява работата на уреда и предизвиква повишено потребление на енергия, прегряване и повреди. Уредите, които не работят ефективно нарушават работния процес във фабрики, ресторанти, хотели и т. н. и могат да струват скъпо на бизнеса.

Борбата с варовитата вода продължава от повече от 100 години с прилагане на най-различни подходи. Излишно е да се каже, че все още не съществува едно универсално решение за дълготрайно ефективно справяне с твърдата вода, защото всеки случай се отличава с комплекс от фактори.

Например, твърдостта на водата не е еднаква навсякъде и зависи от количеството на минералите, които се съдържат в нея. Самата твърдост на водата се разделя на постоянна и временна. Някои от прилаганите методи за омекотяване постигат успех с неутрализиране на временната твърдост, но не са ефективни за постоянната и т. н.

Уред с/у котлен камък Медиагон

Омекотяване по физичен метод

В тази група влизат много различни подходи за омекотяване на варовитата вода без прилагане на химични вещества и соли.

Най-лесният начин за омекотяване на водата е чрез сваряване. В процеса на загряване на водата, минералните съединения се утаяват и горните слоеве на водата са омекотена.

Този метод е ефективен само за временната твърдост на водата. Най-често се използва за омекотяване и дезинфекциране на малки количества вода за пиене и готвене. Водата се загрява до завиране, съдът се отмества от котлона и се оставя да престои за няколко часа.

Дестилацията е друг начин за омекотяване на водата прилагайки принципите на образуване на дъжд – изпаряване и кондензация.

Дъждовната вода е с неутрална киселинност. Устройствата, които използват методът на дестилация не са практични за широка употреба. В повечето случаи се предпочитат алтернативните решения.

Сред физичните методи за омекотяване на водата се включва и обратната осмоза. Системите работещи на този принцип пречистват водата чрез филтрирането й с прецизна мембрана и силно налягане.

Мембраната улавя замърсявания и минерални съединения. Постига се много добро пречистване и омекотяване на водата. Предизвикателствата пред използване на системи за обратна осмоза са сложният монтаж, времето и разходите за поддръжка и ограничените възможности за обем вода, която се филтрира. Препоръчват се за инсталиране за локално пречистване на водата в домакинства, офиси и т. н. например под мивки, от които водата се използва за пиене, готвене и т. н.

Филтри с магнити са сред по-новите решения на пазара, които постигат ефектите от омекотена вода без реално да я омекотяват. Този тип филтри са лесни за монтаж, защото само се закрепят върху тръбите от външната страна без да се налага да се пробиват, снаждат или режат тръби. Не влияят на дебита на водата, което е голямо предимство пред други системи. Филтрите с магнити използват йонния заряд на минералите, които образуват котленият камък – магнезий и калций и предотвратяват свързването им. Минералите остават във водата, но се намалява вероятността да се образуват отлагания. Филтрите от този тип имат частична ефективност. Не са подходящи за обекти с много твърда вода, както и за голямо потребление на вода. Не изискват поддръжка, което ги превръща в страхотно решение за домакинства, вили, къщи и т. н.

На пазара вече се предлагат така наречените Медиагони, които използват статични полета за третиране на водата и защита срещу котлен камък. Те не създават условия за привличане на железни частици както филтрите с магнити.

Новите модели омекотители се поставят върху тръбите и започват да действат веднага без да се нуждаят от захранване. Не позволяват да се отделя котлен камък и ръжда. Разграждат стари наслоявания в тръбите и постепенно ги изчиства от водопреносната мрежа. Това са така наречените устройства за екологично пречистване на варовикова вода.

Омекотители използващи соли
Най-популярните модели омекотители за вода работещи с химични вещества – таблетирана сол са тези с йонообмена смола. Те се отличават с голяма ефективност дори при вода с голяма твърдост и високо потребление. Водата преминава през филтър със ситни зърна от смола, които имат отрицателен заряд и са третирани със солев разтвор с положително заредени натриеви йони. Предизвиква се йонообменен процес при който магнезиевите и калциевите йони с положителен заряд изместват натриевите и те заемат тяхното място във водата. Този тип омекотяване е ефективно за постоянната твърдост на водата. Сред недостатъците на системите с йонообменна смола са обема на самият уред, монтажът, поддръжката и съдържание на сол в омекотената вода. Системата се състои от няколко части, включително контейнер с таблетирана сол. Трябва да се предвиди подходящо място за монтаж, което усложнява инсталирането им в тесни пространства. Монтирането се извършва в повечето случаи от специалисти. В зависимост от потреблението е възможно да се намали налягането на водата в следствие на работата на устройството.

Системата за омекотяване с йонообменна смола изисква регулярна поддръжка за регенериране на смолата със солев разтвор. Трябва да се предвидят разходи за консумативи. Почистването на системата и контейнера за сол трябва да следват указанията на производителя и да не се изхвърлят остатъците от сол на случайни места. Омекотената вода съдържа минимални количества сол, които не създават риск за човешкото здраве и не променят вкуса на водата. Препоръчва се винаги да се направи консултация с лекар в случай, че някой от домакинството страда от хронични заболявания.

Вижте още полезнаинформация за:

семена на домати онлайн

тревни смески за озеленители

полиетилен израелски за оранжерии

уникален ограничител за трева и райграс

декоративни огради за цветя

Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с

Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841

Извод на деня – Бъди смел тук и сега, защото утре ще бъде вчера в други ден. „Тодор Клюна“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *