Водата, която се използва за готвене може да промени вкуса на ястието и да влоши крайния резултат дори когато се използват най-висококачествените продукти. Твърдата вода на пръв поглед не изглежда различно от минерална или изворна вода.
В зависимост от количеството минерали обаче, варовитата вода може да има специфичен вкус и мирис. Твърдостта на водата се определя от разтворените минерали, особено от количеството магнезий и калций. Тези минерали взаимодействат помежду си и образуват котлен камък – кристализирал варовик в процепи, вдлъбнатини и след изпаряване на течността.
Съставът на водата зависи от източника, от който се добива. Ако районът на водоизточника е богат на варовикови скали, те постепенно се отмиват в подпочвените води във формата на разтворени минерали. При определени условия, като повишена температура на средата, минералите кристализират във варовик, който образува отлагания от котлен камък.
Поради тази причина се налага използването на омекотител за вода за ресторант, филтър за варовита вода или специални системи за пречистване на варовита вода.
Защо твърдата вода се счита за проблем?
Консумирането на варовита вода не е опасно за човешкото здраве, но особеностите да образува отлагания от котлен камък създава редица рискове от запушвания и повреди на тръби и оборудване. Повишеното количество на минерали се отразява и на качеството на водата за измиване и почистване и ефективно използване на почистващи препарати, като сапун и т. н.
Образуването на отлагания от котлен камък е сравнително бавен процес и затова често се подценява. Колкото по-високо е съдържанието на минерали, толкова по-голяма твърдост има водата и наслагванията се оформят по-бързо. Обемът на потребление също има значение. В заведения, като ресторанти се използват много големи количества вода за консумиране, готвене, почистване, измиване, изпиране и т. н.
Котленият камък най-лесно се забелязва по батерии на мивки и душове, по посуда, особено стъклени чинии и чаши, както и по плочки и плотове. Наподобява следи от тебешир, които могат да създадат впечатлението, че повърхността е замърсена. Отлаганията бързо се превръщат в упорити петна, които не се премахват с обичайните стъпки за почистване, а изискват третиране със специални разтвори и физическа сила да изтъркването им.
Твърдата вода се отразява и на текстила при изпиране. Платовете на дрехите, покривки и т. н. остават по-твърди, а петната се изпират по-трудно.
Сред най-сериозните проблеми предизвикани от котленият камък са тези, които не се виждат. Водата предизвиква отлагания във вътрешността на уреди използващи вода, особено топла вода, като перални, съдомиялни и бойлери.
Образуването на котлен камък на практика е постоянен процес и се случва непрекъснато при досег на водата с повърхност. Често по нагревателите се оформя слой от варовик, който значително затруднява работата на уреда и може да предизвика прегряване и повреди. Всички уреди използващи вода са уязвими на негативните ефекти от котленият камък.
Кафемашините например се превръщат в магнит за отлагания от варовик, които не само намаляват ефективността на уреда, но могат да променят и вкуса на кафето.
Макар, че твърдата вода сама по себе си е безопасна за здравето на човек, наслагванията от котлен камък носят риск от колонизиране на опасна бактерия Легионела. Основното почистване на всички части на уредите и всички повърхности повишава защитата от ефектите на твърдата вода, но не е достатъчно ефективно решение в дългосрочен план.
Практичните решения за справяне с твърда вода са омекотителите за варовита вода и различните видове уреди и устройство против котлен камък.
Прилагат се много различни методи за неутрализиране на котленият камък. Най-основно могат да се разделят на два подхода – химичен и физичен. Всеки омекотител на варовита вода притежава уникална комбинация от качества и има различна ефективност на действие.
Сред най-популярните омекотители на варовита вода, които прилагат химичен метод са уредите с йонообменна смола. Най-лесният начин за обяснение на действието на уредите е в „обмяна“ на мястото на натриеви йони с положителен заряд с йони на магнезий и калций. Водата преминава през смола с отрицателен заряд и положително заредени натриеви йони.
Магнезиевите и калциевите йони във варовитата вода биват привлечени от смолата и заемат мястото на натриевите, които се освобождават във водата. Филтрираната вода е напълно омекотена и осигурява нужното количество вода без риск от образуване на котлен камък. Важни предимства на този подход са: ефективността на омекотяване, дълготрайният процес на експлоатация и достъпна цена. Сред недостатъците може да добавим, че уредите от този тип са обемни, защото се състоят от различни контейнери и части. Смолата се нуждае от регенериране със солен разтвор през определено време, за да запази ефективното си действие.
Монтират се от специалисти, тъй като се свързват с водопреносната мрежа. Необходимостта от набавяне на консумативи и регулярната поддръжка на уреда добавят към инвестициите и усилията нужни за оптималната му работа. Отстраняването на отпадъка от сол също трябва да се планира, защото не се изхвърля на типични места, за да се избегне замърсяване на почвата.
Филтри с йонообменна смола присъстват на пазара от много дълго време, но с развитието на новите технологии се създават още по-ефективни уреди, които преодоляват недостатъците на класическите омекотители и осигуряват високо качество на работа.
Уредът с/у котлен камък и варовита вода със статични полета е нова звезда на пазара за омекотители на твърда вода и се среща още като екологично пречистване на вода.
Прилага физичен метод за предпазване от котлен камък, което означава, че не се използват соли или други вещества за действието му.
Разработен е с внедрена патентована технология в Швейцария, която спомага за спиране на натрупването на кристализирал варовик.
Действието на уреда започва веднага щом се постави. Съвместим е с голямо разнообразие от тръби, в това число метални и пластмасови.
Работи с топла и студена вода. Уреда за екологично пречистване на варовита вода въздейства на водата при поставяне от външната страна на тръбата. Технологията не само, че предпазва тръбите от нови отлагания, но разгражда и стари наслоявания.
Варовиковите отлагания се превръщат в мек фин прах, който се появява по батериите на мивките и се почиства само със забърсване.
За разлика от филтрираната с йонообменна смола вода, третирането с швейцарският уред не увеличава съдържанието на сол във водата.
Всъщност иновативната технология пречиства структурата на водата и я връща до най-чистата й автентична форма на витализирана вода течаща в планински ручей.
Устройството има дълъг експлоатационен период с гаранция за качество поне 10 години. Не използва консумативи и захранване, което свежда усилията по поддръжка до външно почистване от прах при нужда. За разлика от други популярни омекотители за варовита вода, иновативният филтър се монтира много лесно чрез закрепване върху тръбите и без да се налага рязане или пробиване.
Вижте още полезнаинформация за:
ограничител за трева и райграс
декоративни огради пластмасови за цветя
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841
Мисъл на деня: Цена винаги има и винаги се заплаща!
„Клюна“